Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components BFC237321475
BFC237321475
Part No.:
BFC237321475
Datasheet:
ShinYuaBFC237321475.pdf
Description:
CAP FILM 4.7UF 10% 100VDC RADIAL
Series:
MKT373
Capacitance:
4.7 µF
Tolerance:
±10%
VoltageRating-AC:
63V
VoltageRating-DC:
100V
DielectricMaterial:
Polyester, Metallized
ESR(EquivalentSeriesResistance):
OperatingTemperature:
-55°C ~ 105°C
Size/Dimension:
1.024 L x 0.394 W (26.00mm x 10.00mm)
Height-Seated(Max):
0.768 (19.50mm)
LeadSpacing:
0.886 (22.50mm)