Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components BFC237344185
BFC237344185
Part No.:
BFC237344185
Datasheet:
ShinYuaBFC237344185.pdf
Description:
CAP FILM 1.8UF 5% 250VDC RADIAL
Packaging:
Bulk
Series:
MKT373
Capacitance:
1.8 µF
Tolerance:
±5%
VoltageRating-AC:
160V
VoltageRating-DC:
250V
OperatingTemperature:
-55°C ~ 105°C
Size/Dimension:
1.024 L x 0.394 W (26.00mm x 10.00mm)
Height-Seated(Max):
0.768 (19.50mm)
LeadSpacing:
0.886 (22.50mm)