Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components BFC237347225
BFC237347225
Part No.:
BFC237347225
Datasheet:
ShinYuaBFC237347225.pdf
Description:
CAP FILM 2.2UF 10% 250VDC RADIAL
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Series:
MKT373
Capacitance:
2.2 µF
Tolerance:
±10%
VoltageRating-AC:
160V
VoltageRating-DC:
250V
DielectricMaterial:
Polyester, Metallized
ESR(EquivalentSeriesResistance):
OperatingTemperature:
-55°C ~ 105°C
Size/Dimension:
1.024 L x 0.394 W (26.00mm x 10.00mm)
Height-Seated(Max):
0.728 (18.50mm)
LeadSpacing:
0.886 (22.50mm)