Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components BFC2373EE825MI
BFC2373EE825MI
Part No.:
BFC2373EE825MI
Datasheet:
ShinYuaBFC2373EE825MI.pdf
Description:
CAP FILM 8.2UF 10% 250VDC RADIAL
Packaging:
Bulk
Series:
MKT373M
Capacitance:
8.2 µF
Tolerance:
±10%
VoltageRating-AC:
63V
VoltageRating-DC:
250V
DielectricMaterial:
Polyester, Metallized
ESR(EquivalentSeriesResistance):
OperatingTemperature:
-55°C ~ 105°C
Size/Dimension:
1.024 L x 0.472 W (26.00mm x 12.00mm)
Height-Seated(Max):
0.866 (22.00mm)
LeadSpacing:
0.886 (22.50mm)