Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components BFC2373EF825MK
BFC2373EF825MK
Part No.:
BFC2373EF825MK
Datasheet:
ShinYuaBFC2373EF825MK.pdf
Description:
CAP FILM 8.2UF 5% 250VDC RADIAL
Packaging:
Bulk
Series:
MKT373M
Capacitance:
8.2 µF
Tolerance:
±5%
VoltageRating-AC:
63V
VoltageRating-DC:
250V
OperatingTemperature:
-55°C ~ 105°C
Size/Dimension:
1.240 L x 0.591 W (31.50mm x 15.00mm)
Height-Seated(Max):
0.984 (25.00mm)
LeadSpacing:
1.083 (27.50mm)