Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components BFC237510124
BFC237510124
Part No.:
BFC237510124
Datasheet:
ShinYuaBFC237510124.pdf
Description:
CAP FILM 0.12UF 5% 630VDC RADIAL
Packaging:
Bulk
Series:
KP/MKP 375
Capacitance:
0.12 µF
Tolerance:
±5%
VoltageRating-AC:
300V
VoltageRating-DC:
630V
DielectricMaterial:
Polypropylene (PP), Metallized
ESR(EquivalentSeriesResistance):
OperatingTemperature:
-55°C ~ 105°C
Size/Dimension:
1.024 L x 0.394 W (26.00mm x 10.00mm)
Height-Seated(Max):
0.906 (23.00mm)
LeadSpacing:
0.394 (10.00mm)