Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components BFC237524753
BFC237524753
Part No.:
BFC237524753
Datasheet:
ShinYuaBFC237524753.pdf
Description:
CAP FILM 0.075UF 5% 1KVDC RADIAL
Capacitance:
0.075 µF
Tolerance:
±5%
VoltageRating-AC:
400V
VoltageRating-DC:
1000V (1kV)
OperatingTemperature:
-55°C ~ 105°C
Size/Dimension:
1.181 L x 0.354 W (30.00mm x 9.00mm)
Height-Seated(Max):
0.866 (22.00mm)
LeadSpacing:
0.394 (10.00mm)