Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components BFC237531223
BFC237531223
Part No.:
BFC237531223
Datasheet:
ShinYuaBFC237531223.pdf
Description:
CAP FILM 0.022UF 1.6KVDC RADIAL
Packaging:
Bulk
Series:
KP/MKP 375
Capacitance:
0.022 µF
Tolerance:
±3.5%
VoltageRating-AC:
500V
VoltageRating-DC:
1600V (1.6kV)
DielectricMaterial:
Polypropylene (PP), Metallized
ESR(EquivalentSeriesResistance):
OperatingTemperature:
-55°C ~ 105°C
Size/Dimension:
1.181 L x 0.374 W (30.00mm x 9.50mm)
Height-Seated(Max):
0.886 (22.50mm)
LeadSpacing:
0.394 (10.00mm)