Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components BFC237534223
BFC237534223
Part No.:
BFC237534223
Manufacturer:
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Category:
Film Capacitors
Package:
Radial
Datasheet:
ShinYuaBFC237534223.pdf
Description:
CAP FILM 0.022UF 5% 1.6KVDC RAD
  • Related Categories
Package/Case:
Radial
Packaging:
Bulk
Series:
KP/MKP 375
ProductStatus:
Active
Capacitance:
0.022 µF
Tolerance:
±5%
VoltageRating-AC:
500V
VoltageRating-DC:
1600V (1.6kV)
DielectricMaterial:
Polypropylene (PP), Metallized
ESR(EquivalentSeriesResistance):
OperatingTemperature:
-55°C ~ 105°C
MountingType:
Through Hole
Size/Dimension:
1.181 L x 0.374 W (30.00mm x 9.50mm)
Height-Seated(Max):
0.886 (22.50mm)
Termination:
PC Pins
LeadSpacing:
0.394 (10.00mm)