Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components BFC237535363
BFC237535363
Part No.:
BFC237535363
Datasheet:
ShinYuaBFC237535363.pdf
Description:
CAP FILM 0.036UF 1.6KVDC RADIAL
Series:
KP/MKP 375
Capacitance:
0.036 µF
Tolerance:
±3.5%
VoltageRating-AC:
500V
VoltageRating-DC:
1600V (1.6kV)
OperatingTemperature:
-55°C ~ 105°C
Size/Dimension:
1.181 L x 0.472 W (30.00mm x 12.00mm)
Height-Seated(Max):
0.984 (25.00mm)
LeadSpacing:
0.394 (10.00mm)