Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components BFC237535393
BFC237535393
Part No.:
BFC237535393
Datasheet:
ShinYuaBFC237535393.pdf
Description:
CAP FILM 0.039UF 1.6KVDC RADIAL
Series:
KP/MKP 375
Capacitance:
0.039 µF
Tolerance:
±3.5%
VoltageRating-AC:
500V
VoltageRating-DC:
1600V (1.6kV)
OperatingTemperature:
-55°C ~ 105°C
Size/Dimension:
1.181 L x 0.492 W (30.00mm x 12.50mm)
Height-Seated(Max):
1.004 (25.50mm)
LeadSpacing:
0.394 (10.00mm)