Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components BFC237540183
BFC237540183
Part No.:
BFC237540183
Datasheet:
ShinYuaBFC237540183.pdf
Description:
CAP FILM 0.018UF 5% 2KVDC RADIAL
Capacitance:
0.018 µF
Tolerance:
±5%
VoltageRating-AC:
600V
VoltageRating-DC:
2000V (2kV)
OperatingTemperature:
-55°C ~ 105°C
Size/Dimension:
1.181 L x 0.453 W (30.00mm x 11.50mm)
Height-Seated(Max):
0.965 (24.50mm)
LeadSpacing:
0.394 (10.00mm)