Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components BFC237545203
BFC237545203
Part No.:
BFC237545203
Datasheet:
ShinYuaBFC237545203.pdf
Description:
CAP FILM 0.02UF 3.5% 2KVDC RAD
Series:
KP/MKP 375
Capacitance:
0.02 µF
Tolerance:
±3.5%
VoltageRating-AC:
600V
VoltageRating-DC:
2000V (2kV)
OperatingTemperature:
-55°C ~ 105°C
Size/Dimension:
1.181 L x 0.492 W (30.00mm x 12.50mm)
Height-Seated(Max):
1.004 (25.50mm)
LeadSpacing:
0.394 (10.00mm)