Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components BFC237862823
BFC237862823
Part No.:
BFC237862823
Manufacturer:
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Category:
Film Capacitors
Package:
Radial
Datasheet:
ShinYuaBFC237862823.pdf
Description:
CAP FILM 0.082UF 5% 630VDC RAD
  • Related Categories
Package/Case:
Radial
Packaging:
Bulk
Series:
MKP/MKP378
ProductStatus:
Active
Capacitance:
0.082 µF
Tolerance:
±5%
VoltageRating-AC:
300V
VoltageRating-DC:
630V
DielectricMaterial:
Polypropylene (PP), Metallized
ESR(EquivalentSeriesResistance):
OperatingTemperature:
-55°C ~ 85°C
MountingType:
Through Hole
Size/Dimension:
1.024 L x 0.236 W (26.00mm x 6.00mm)
Height-Seated(Max):
0.610 (15.50mm)
Termination:
PC Pins
LeadSpacing:
0.886 (22.50mm)