Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components BFC237875393
BFC237875393
Part No.:
BFC237875393
Datasheet:
ShinYuaBFC237875393.pdf
Description:
CAP FILM 0.039UF 5% 1KVDC RADIAL
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Series:
MKP/MKP378
Capacitance:
0.039 µF
Tolerance:
±5%
VoltageRating-AC:
300V
VoltageRating-DC:
1000V (1kV)
OperatingTemperature:
-55°C ~ 85°C
Size/Dimension:
1.024 L x 0.276 W (26.00mm x 7.00mm)
Height-Seated(Max):
0.728 (18.50mm)
LeadSpacing:
0.886 (22.50mm)