Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components BFC237884243
BFC237884243
Part No.:
BFC237884243
Datasheet:
ShinYuaBFC237884243.pdf
Description:
CAP FILM 0.024UF 5% 1.6KVDC RAD
Series:
MKP/MKP378
Capacitance:
0.024 µF
Tolerance:
±5%
VoltageRating-AC:
500V
VoltageRating-DC:
1600V (1.6kV)
OperatingTemperature:
-55°C ~ 85°C
Size/Dimension:
1.240 L x 0.354 W (31.50mm x 9.00mm)
Height-Seated(Max):
0.748 (19.00mm)
LeadSpacing:
1.083 (27.50mm)