Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components BFC237885183
BFC237885183
Part No.:
BFC237885183
Datasheet:
ShinYuaBFC237885183.pdf
Description:
CAP FILM 0.018UF 5% 1.6KVDC RAD
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Capacitance:
0.018 µF
Tolerance:
±5%
VoltageRating-AC:
500V
VoltageRating-DC:
1600V (1.6kV)
OperatingTemperature:
-55°C ~ 85°C
Size/Dimension:
1.024 L x 0.236 W (26.00mm x 6.00mm)
Height-Seated(Max):
0.728 (18.50mm)
LeadSpacing:
0.886 (22.50mm)