Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components BFC237894103
BFC237894103
Part No.:
BFC237894103
Manufacturer:
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Category:
Film Capacitors
Package:
Radial
Datasheet:
ShinYuaBFC237894103.pdf
Description:
CAP FILM 10000PF 5% 2KVDC RADIAL
  • Related Categories
Package/Case:
Radial
Packaging:
Bulk
Series:
MKP/MKP378
ProductStatus:
Active
Capacitance:
10000 pF
Tolerance:
±5%
VoltageRating-AC:
600V
VoltageRating-DC:
2000V (2kV)
DielectricMaterial:
Polypropylene (PP), Metallized
ESR(EquivalentSeriesResistance):
OperatingTemperature:
-55°C ~ 85°C
MountingType:
Through Hole
Size/Dimension:
1.024 L x 0.335 W (26.00mm x 8.50mm)
Height-Seated(Max):
0.709 (18.00mm)
Termination:
PC Pins
LeadSpacing:
0.886 (22.50mm)