Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components BFC238300105
BFC238300105
Part No.:
BFC238300105
Datasheet:
ShinYuaBFC238300105.pdf
Description:
CAP FILM 1UF 5% 250VDC RADIAL
Packaging:
Bulk
Series:
MMKP383
Capacitance:
1 µF
Tolerance:
±5%
VoltageRating-AC:
125V
VoltageRating-DC:
250V
OperatingTemperature:
-55°C ~ 105°C
Size/Dimension:
1.220 L x 0.433 W (31.00mm x 11.00mm)
Height-Seated(Max):
0.827 (21.00mm)
LeadSpacing:
1.083 (27.50mm)