Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components BFC238302434
BFC238302434
Part No.:
BFC238302434
Manufacturer:
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Category:
Film Capacitors
Package:
Radial
Datasheet:
ShinYuaBFC238302434.pdf
Description:
CAP FILM 0.43UF 5% 250VDC RADIAL
  • Related Categories
Package/Case:
Radial
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Series:
MMKP383
ProductStatus:
Active
Capacitance:
0.43 µF
Tolerance:
±5%
VoltageRating-AC:
125V
VoltageRating-DC:
250V
DielectricMaterial:
Polypropylene (PP), Metallized
ESR(EquivalentSeriesResistance):
OperatingTemperature:
-55°C ~ 105°C
MountingType:
Through Hole
Size/Dimension:
1.024 L x 0.276 W (26.00mm x 7.00mm)
Height-Seated(Max):
4.587 (116.50mm)
Termination:
PC Pins
LeadSpacing:
0.886 (22.50mm)