Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components BFC238321274
BFC238321274
Part No.:
BFC238321274
Manufacturer:
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Category:
Film Capacitors
Package:
Radial
Datasheet:
ShinYuaBFC238321274.pdf
Description:
CAP FILM 0.27UF 5% 630VDC RADIAL
  • Related Categories
Package/Case:
Radial
Packaging:
Bulk
Series:
MMKP383
ProductStatus:
Active
Capacitance:
0.27 µF
Tolerance:
±5%
VoltageRating-AC:
220V
VoltageRating-DC:
630V
DielectricMaterial:
Polypropylene (PP), Metallized
ESR(EquivalentSeriesResistance):
OperatingTemperature:
-55°C ~ 105°C
MountingType:
Through Hole
Size/Dimension:
1.024 L x 0.394 W (26.00mm x 10.00mm)
Height-Seated(Max):
0.768 (19.50mm)
Termination:
PC Pins
LeadSpacing:
0.886 (22.50mm)