Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components BFC238334753
BFC238334753
Part No.:
BFC238334753
Datasheet:
ShinYuaBFC238334753.pdf
Description:
CAP FILM 0.075UF 5% 1KVDC RADIAL
Capacitance:
0.075 µF
Tolerance:
±5%
VoltageRating-AC:
350V
VoltageRating-DC:
1000V (1kV)
OperatingTemperature:
-55°C ~ 105°C
Size/Dimension:
1.024 L x 0.335 W (26.00mm x 8.50mm)
Height-Seated(Max):
0.709 (18.00mm)
LeadSpacing:
0.886 (22.50mm)