Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components BFC238340363
BFC238340363
Part No.:
BFC238340363
Datasheet:
ShinYuaBFC238340363.pdf
Description:
CAP FILM 0.036UF 5% 1.4KVDC RAD
Packaging:
Bulk
Capacitance:
0.036 µF
Tolerance:
±5%
VoltageRating-AC:
500V
VoltageRating-DC:
1400V (1.4kV)
OperatingTemperature:
-55°C ~ 105°C
Size/Dimension:
1.024 L x 0.394 W (26.00mm x 10.00mm)
Height-Seated(Max):
0.768 (19.50mm)
LeadSpacing:
0.886 (22.50mm)