Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components BFC238350154
BFC238350154
Part No.:
BFC238350154
Manufacturer:
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Category:
Film Capacitors
Package:
Radial
Datasheet:
ShinYuaBFC238350154.pdf
Description:
CAP FILM 0.15UF 5% 1.6KVDC RAD
  • Related Categories
Package/Case:
Radial
Packaging:
Bulk
Series:
MMKP383
ProductStatus:
Active
Capacitance:
0.15 µF
Tolerance:
±5%
VoltageRating-AC:
550V
VoltageRating-DC:
1600V (1.6kV)
DielectricMaterial:
Polypropylene (PP), Metallized
ESR(EquivalentSeriesResistance):
OperatingTemperature:
-55°C ~ 105°C
MountingType:
Through Hole
Size/Dimension:
1.220 L x 0.709 W (31.00mm x 18.00mm)
Height-Seated(Max):
1.102 (28.00mm)
Termination:
PC Pins
LeadSpacing:
1.083 (27.50mm)