Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components BFC238360223
BFC238360223
Part No.:
BFC238360223
Datasheet:
ShinYuaBFC238360223.pdf
Description:
CAP FILM 0.022UF 5% 2KVDC RADIAL
Capacitance:
0.022 µF
Tolerance:
±5%
VoltageRating-AC:
700V
VoltageRating-DC:
2000V (2kV)
OperatingTemperature:
-55°C ~ 105°C
Size/Dimension:
1.024 L x 0.394 W (26.00mm x 10.00mm)
Height-Seated(Max):
0.768 (19.50mm)
LeadSpacing:
0.886 (22.50mm)