Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components BFC238360473
BFC238360473
Part No.:
BFC238360473
Manufacturer:
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Category:
Film Capacitors
Package:
Radial
Datasheet:
ShinYuaBFC238360473.pdf
Description:
CAP FILM 0.047UF 5% 2KVDC RADIAL
  • Related Categories
Package/Case:
Radial
Packaging:
Bulk
Series:
MMKP383
ProductStatus:
Active
Capacitance:
0.047 µF
Tolerance:
±5%
VoltageRating-AC:
700V
VoltageRating-DC:
2000V (2kV)
DielectricMaterial:
Polypropylene (PP), Metallized
ESR(EquivalentSeriesResistance):
OperatingTemperature:
-55°C ~ 105°C
MountingType:
Through Hole
Size/Dimension:
1.220 L x 0.512 W (31.00mm x 13.00mm)
Height-Seated(Max):
0.906 (23.00mm)
Termination:
PC Pins
LeadSpacing:
1.083 (27.50mm)