Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components BFC241717504
BFC241717504
Part No.:
BFC241717504
Manufacturer:
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Category:
Film Capacitors
Package:
Radial
Datasheet:
ShinYuaBFC241717504.pdf
Description:
CAP FILM 0.75UF 2% 160VDC RADIAL
  • Related Categories
Package/Case:
Radial
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Series:
MKP417
ProductStatus:
Active
Capacitance:
0.75 µF
Tolerance:
±2%
VoltageRating-AC:
63V
VoltageRating-DC:
160V
DielectricMaterial:
Polypropylene (PP), Metallized
ESR(EquivalentSeriesResistance):
OperatingTemperature:
-55°C ~ 85°C
MountingType:
Through Hole
Size/Dimension:
0.689 L x 0.335 W (17.50mm x 8.50mm)
Height-Seated(Max):
0.591 (15.00mm)
Termination:
PC Pins
LeadSpacing:
0.591 (15.00mm)