Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components BFC246806335
BFC246806335
Part No.:
BFC246806335
Manufacturer:
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Category:
Film Capacitors
Package:
Radial
Datasheet:
ShinYuaBFC246806335.pdf
Description:
CAP FILM 3.3UF 10% 100VDC RADIAL
  • Related Categories
Package/Case:
Radial
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Series:
MKT468
ProductStatus:
Active
Capacitance:
3.3 µF
Tolerance:
±10%
VoltageRating-AC:
63V
VoltageRating-DC:
100V
DielectricMaterial:
Polyester, Metallized
ESR(EquivalentSeriesResistance):
OperatingTemperature:
-55°C ~ 105°C
MountingType:
Through Hole
Size/Dimension:
0.689 L x 0.315 W (17.50mm x 8.00mm)
Height-Seated(Max):
0.630 (16.00mm)
Termination:
PC Pins
LeadSpacing:
0.591 (15.00mm)