Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components BFC246807275
BFC246807275
Part No.:
BFC246807275
Datasheet:
ShinYuaBFC246807275.pdf
Description:
CAP FILM 2.7UF 5% 100VDC RADIAL
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Series:
MKT468
Capacitance:
2.7 µF
Tolerance:
±5%
VoltageRating-AC:
63V
VoltageRating-DC:
100V
DielectricMaterial:
Polyester, Metallized
ESR(EquivalentSeriesResistance):
OperatingTemperature:
-55°C ~ 105°C
Size/Dimension:
1.024 L x 0.335 W (26.00mm x 8.50mm)
Height-Seated(Max):
0.630 (16.00mm)
LeadSpacing:
0.886 (22.50mm)