Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components BFC246816475
BFC246816475
Part No.:
BFC246816475
Datasheet:
ShinYuaBFC246816475.pdf
Description:
CAP FILM 4.7UF 10% 250VDC RADIAL
Packaging:
Bulk
Series:
MKT468
Capacitance:
4.7 µF
Tolerance:
±10%
VoltageRating-AC:
160V
VoltageRating-DC:
250V
DielectricMaterial:
Polyester, Metallized
ESR(EquivalentSeriesResistance):
OperatingTemperature:
-55°C ~ 105°C
Size/Dimension:
1.024 L x 0.587 W (26.00mm x 14.90mm)
Height-Seated(Max):
1.102 (28.00mm)
LeadSpacing:
0.886 (22.50mm)