Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components BFC246817275
BFC246817275
Part No.:
BFC246817275
Datasheet:
ShinYuaBFC246817275.pdf
Description:
CAP FILM 2.7UF 5% 250VDC RADIAL
Packaging:
Bulk
Series:
MKT468
Capacitance:
2.7 µF
Tolerance:
±5%
VoltageRating-AC:
160V
VoltageRating-DC:
250V
DielectricMaterial:
Polyester, Metallized
ESR(EquivalentSeriesResistance):
OperatingTemperature:
-55°C ~ 105°C
Size/Dimension:
1.024 L x 0.433 W (26.00mm x 11.00mm)
Height-Seated(Max):
0.945 (24.00mm)
LeadSpacing:
0.886 (22.50mm)