Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components BFC246857564
BFC246857564
Part No.:
BFC246857564
Datasheet:
ShinYuaBFC246857564.pdf
Description:
CAP FILM 0.56UF 10% 630VDC RAD
Packaging:
Bulk
Series:
MKT468
Capacitance:
0.56 µF
Tolerance:
±10%
VoltageRating-AC:
250V
VoltageRating-DC:
630V
DielectricMaterial:
Polyester, Metallized
ESR(EquivalentSeriesResistance):
OperatingTemperature:
-55°C ~ 105°C
Size/Dimension:
1.024 L x 0.531 W (26.00mm x 13.50mm)
Height-Seated(Max):
1.043 (26.50mm)
LeadSpacing:
0.886 (22.50mm)