Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components BFC247932105
BFC247932105
Part No.:
BFC247932105
Datasheet:
ShinYuaBFC247932105.pdf
Description:
CAP FILM 1UF 5% 160VDC RADIAL
Packaging:
Bulk
Series:
MKP479
Capacitance:
1 µF
Tolerance:
±5%
VoltageRating-AC:
100V
VoltageRating-DC:
160V
DielectricMaterial:
Polypropylene (PP), Metallized
ESR(EquivalentSeriesResistance):
OperatingTemperature:
-55°C ~ 105°C
Size/Dimension:
1.024 L x 0.295 W (26.00mm x 7.50mm)
Height-Seated(Max):
0.807 (20.50mm)
LeadSpacing:
0.886 (22.50mm)