Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components BFC247932754
BFC247932754
Part No.:
BFC247932754
Datasheet:
ShinYuaBFC247932754.pdf
Description:
CAP FILM 0.75UF 5% 160VDC RADIAL
Packaging:
Bulk
Series:
MKP479
Capacitance:
0.75 µF
Tolerance:
±5%
VoltageRating-AC:
100V
VoltageRating-DC:
160V
DielectricMaterial:
Polypropylene (PP), Metallized
ESR(EquivalentSeriesResistance):
OperatingTemperature:
-55°C ~ 105°C
Size/Dimension:
0.728 L x 0.374 W (18.50mm x 9.50mm)
Height-Seated(Max):
0.728 (18.50mm)
LeadSpacing:
0.591 (15.00mm)