Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components BFC247934824
BFC247934824
Part No.:
BFC247934824
Manufacturer:
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Category:
Film Capacitors
Package:
Radial
Datasheet:
ShinYuaBFC247934824.pdf
Description:
CAP FILM 0.82UF 5% 160VDC RADIAL
  • Related Categories
Package/Case:
Radial
Packaging:
Bulk
Series:
MKP479
ProductStatus:
Active
Capacitance:
0.82 µF
Tolerance:
±5%
VoltageRating-AC:
100V
VoltageRating-DC:
160V
DielectricMaterial:
Polypropylene (PP), Metallized
ESR(EquivalentSeriesResistance):
OperatingTemperature:
-55°C ~ 105°C
MountingType:
Through Hole
Size/Dimension:
1.024 L x 0.276 W (26.00mm x 7.00mm)
Height-Seated(Max):
0.787 (20.00mm)
Termination:
PC Pins
LeadSpacing:
0.886 (22.50mm)