Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components BFC247942754
BFC247942754
Part No.:
BFC247942754
Datasheet:
ShinYuaBFC247942754.pdf
Description:
CAP FILM 0.75UF 5% 250VDC RADIAL
Packaging:
Bulk
Series:
MKP479
Capacitance:
0.75 µF
Tolerance:
±5%
VoltageRating-AC:
160V
VoltageRating-DC:
250V
DielectricMaterial:
Polypropylene (PP), Metallized
ESR(EquivalentSeriesResistance):
OperatingTemperature:
-55°C ~ 105°C
Size/Dimension:
1.024 L x 0.315 W (26.00mm x 8.00mm)
Height-Seated(Max):
0.827 (21.00mm)
LeadSpacing:
0.886 (22.50mm)