Cornell Dubilier Electronics (CDE) BLH126K601A072
BLH126K601A072
Part No.:
BLH126K601A072
Manufacturer:
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Category:
Film Capacitors
Package:
Radial
Datasheet:
ShinYuaBLH126K601A072.pdf
Description:
DC LINK, THB, 85/85, AEC-Q200
  • Related Categories
Package/Case:
Radial
Packaging:
Bulk
Series:
BLH
ProductStatus:
Active
Capacitance:
12 µF
Tolerance:
±10%
VoltageRating-AC:
VoltageRating-DC:
600V
DielectricMaterial:
Polypropylene (PP), Metallized
ESR(EquivalentSeriesResistance):
7.5 mOhms
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
MountingType:
Through Hole
Size/Dimension:
1.260 L x 0.709 W (32.00mm x 18.00mm)
Height-Seated(Max):
1.331 (33.80mm)
Termination:
PC Pins
LeadSpacing:
1.083 (27.50mm)