Bellnix Co., Ltd. BTA05-12S12D
BTA05-12S12D
Part No.:
BTA05-12S12D
Manufacturer:
Bellnix Co., Ltd.
Category:
DC DC Converters
Package:
Module
Datasheet:
ShinYuaBTA05-12S12D.pdf
Description:
DC DC CONVERTER 12V 1.5W
  • Related Categories
Package/Case:
Module
Packaging:
Bulk
Series:
BTA (1.5W)
ProductStatus:
Active
Type:
Isolated Module
NumberofOutputs:
1
Voltage-Input(Min):
4.5V
Voltage-Input(Max):
9V
Voltage-Output1:
12V
Voltage-Output2:
Voltage-Output3:
Voltage-Output4:
Current-Output(Max):
125mA
Power(Watts):
1.5 W
Voltage-Isolation:
500 V
Applications:
ITE (Commercial)
Features:
Adjustable Output, Remote On/Off
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C (With Derating)
Efficiency:
80%
MountingType:
Through Hole
Size/Dimension:
0.66 L x 0.65 W x 0.33 H (16.8mm x 16.6mm x 8.4mm)