Bellnix Co., Ltd. BTA12-12W06D
BTA12-12W06D
Part No.:
BTA12-12W06D
Package:
Module
Datasheet:
ShinYuaBTA12-12W06D.pdf
Description:
DC DC CONVERTER +/-12V 1.4W
  • Related Categories
Package/Case:
Module
Series:
BTA (1.5W)
NumberofOutputs:
2
Voltage-Input(Min):
9V
Voltage-Input(Max):
18V
Voltage-Output1:
12V
Current-Output(Max):
60mA, 60mA
Power(Watts):
1.4 W
Voltage-Isolation:
500 V
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C (With Derating)
Efficiency:
81%
MountingType:
Through Hole
Size/Dimension:
0.66 L x 0.65 W x 0.33 H (16.8mm x 16.6mm x 8.4mm)