Bellnix Co., Ltd. BTB24-12W12D
BTB24-12W12D
Part No.:
BTB24-12W12D
Manufacturer:
Bellnix Co., Ltd.
Category:
DC DC Converters
Package:
Module
Datasheet:
ShinYuaBTB24-12W12D.pdf
Description:
DC DC CONVERTER +/-12V 3W
  • Related Categories
Package/Case:
Module
Packaging:
Bulk
Series:
BTB (3W)
ProductStatus:
Active
Type:
Isolated Module
NumberofOutputs:
2
Voltage-Input(Min):
18V
Voltage-Input(Max):
36V
Voltage-Output1:
12V
Voltage-Output2:
-12V
Voltage-Output3:
Voltage-Output4:
Current-Output(Max):
125mA, 125mA
Power(Watts):
3 W
Voltage-Isolation:
500 V
Applications:
ITE (Commercial)
Features:
Adjustable Output, Remote On/Off
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C (With Derating)
Efficiency:
81%
MountingType:
Through Hole
Size/Dimension:
0.91 L x 0.65 W x 0.33 H (23.2mm x 16.6mm x 8.4mm)