KEMET C1206C124F5JACAUTO
C1206C124F5JACAUTO
Part No.:
C1206C124F5JACAUTO
Manufacturer:
KEMET
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
1206 (3216 Metric)
Datasheet:
ShinYuaC1206C124F5JACAUTO.pdf
Description:
CAP CER 0.12UF 50V U2J 1206
  • Related Categories
Package/Case:
1206 (3216 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Series:
SMD Auto U2J
ProductStatus:
Active
Capacitance:
0.12 µF
Tolerance:
±1%
Voltage-Rated:
50V
TemperatureCoefficient:
U2J
OperatingTemperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
Low ESL, Low Dissipation Factor
Ratings:
AEC-Q200
Applications:
Automotive
FailureRate:
MountingType:
Surface Mount, MLCC
Size/Dimension:
0.126 L x 0.063 W (3.20mm x 1.60mm)
Height-Seated(Max):
Thickness(Max):
0.071 (1.80mm)