KEMET C1206C153G5GAC7800
C1206C153G5GAC7800
Part No.:
C1206C153G5GAC7800
Manufacturer:
KEMET
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
1206 (3216 Metric)
Datasheet:
ShinYuaC1206C153G5GAC7800.pdf
Description:
CAP CER 0.015UF 50V NP0 1206
  • Related Categories
Package/Case:
1206 (3216 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Series:
SMD Comm C0G
ProductStatus:
Active
Capacitance:
0.015 µF
Tolerance:
±2%
Voltage-Rated:
50V
TemperatureCoefficient:
C0G, NP0
OperatingTemperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
Low ESL
Ratings:
Applications:
General Purpose
FailureRate:
MountingType:
Surface Mount, MLCC
Size/Dimension:
0.126 L x 0.063 W (3.20mm x 1.60mm)
Height-Seated(Max):
Thickness(Max):
0.035 (0.88mm)