KEMET C1206C473F1GECAUTO7210
C1206C473F1GECAUTO7210
Part No.:
C1206C473F1GECAUTO7210
Manufacturer:
KEMET
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
1206 (3216 Metric)
Datasheet:
ShinYuaC1206C473F1GECAUTO7210.pdf
Description:
CAP CER 1206 47NF 100V C0G 1%
  • Related Categories
Package/Case:
1206 (3216 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Series:
ESD SMD Auto C0G
ProductStatus:
Active
Capacitance:
0.047 µF
Tolerance:
±1%
Voltage-Rated:
100V
TemperatureCoefficient:
C0G, NP0
OperatingTemperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
Low ESL
Ratings:
AEC-Q200
Applications:
Automotive, ESD Protection
FailureRate:
MountingType:
Surface Mount, MLCC
Size/Dimension:
0.126 L x 0.063 W (3.20mm x 1.60mm)
Height-Seated(Max):
Thickness(Max):
0.071 (1.80mm)