KEMET C1206T106K8RCL7800
C1206T106K8RCL7800
Part No.:
C1206T106K8RCL7800
Datasheet:
ShinYuaC1206T106K8RCL7800.pdf
Description:
CAP CER 10UF 10V X7R 1206
Series:
SMD COTS X7R
Capacitance:
10 µF
Tolerance:
±10%
Voltage-Rated:
10V
TemperatureCoefficient:
X7R
OperatingTemperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
Ratings:
COTS
Applications:
High Reliability, Bypass, Decoupling
Size/Dimension:
0.126 L x 0.063 W (3.20mm x 1.60mm)
Height-Seated(Max):
Thickness(Max):
0.071 (1.80mm)