KEMET C1206X154F8JACAUTO
C1206X154F8JACAUTO
Part No.:
C1206X154F8JACAUTO
Datasheet:
ShinYuaC1206X154F8JACAUTO.pdf
Description:
CAP CER 0.15UF 10V U2J 1206
Series:
SMD Auto U2J Flex
Capacitance:
0.15 µF
Tolerance:
±1%
Voltage-Rated:
10V
TemperatureCoefficient:
U2J
OperatingTemperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
Low ESL, Soft Termination, Low Dissipation Factor
Ratings:
AEC-Q200
Applications:
Automotive, Boardflex Sensitive
Size/Dimension:
0.130 L x 0.063 W (3.30mm x 1.60mm)
Height-Seated(Max):
Thickness(Max):
0.053 (1.35mm)