KEMET C1210C124F3JACAUTO
C1210C124F3JACAUTO
Part No.:
C1210C124F3JACAUTO
Manufacturer:
KEMET
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
1210 (3225 Metric)
Datasheet:
ShinYuaC1210C124F3JACAUTO.pdf
Description:
CAP CER 0.12UF 25V U2J 1210
  • Related Categories
Package/Case:
1210 (3225 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Series:
SMD Auto U2J
ProductStatus:
Active
Capacitance:
0.12 µF
Tolerance:
±1%
Voltage-Rated:
25V
TemperatureCoefficient:
U2J
OperatingTemperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
Low ESL, Low Dissipation Factor
Ratings:
AEC-Q200
Applications:
Automotive
FailureRate:
MountingType:
Surface Mount, MLCC
Size/Dimension:
0.126 L x 0.098 W (3.20mm x 2.50mm)
Height-Seated(Max):
Thickness(Max):
0.039 (1.00mm)