KEMET C1210X333F5JAC7800
C1210X333F5JAC7800
Part No.:
C1210X333F5JAC7800
Manufacturer:
KEMET
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
1210 (3225 Metric)
Datasheet:
ShinYuaC1210X333F5JAC7800.pdf
Description:
CAP CER 0.033UF 50V U2J 1210
  • Related Categories
Package/Case:
1210 (3225 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Series:
SMD Comm U2J Flex
ProductStatus:
Active
Capacitance:
0.033 µF
Tolerance:
±1%
Voltage-Rated:
50V
TemperatureCoefficient:
U2J
OperatingTemperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
Low ESL, Soft Termination, Low Dissipation Factor
Ratings:
Applications:
Boardflex Sensitive
FailureRate:
MountingType:
Surface Mount, MLCC
Size/Dimension:
0.130 L x 0.102 W (3.30mm x 2.60mm)
Height-Seated(Max):
Thickness(Max):
0.035 (0.88mm)