KEMET C1210X563F5JACAUTO
C1210X563F5JACAUTO
Part No.:
C1210X563F5JACAUTO
Datasheet:
ShinYuaC1210X563F5JACAUTO.pdf
Description:
CAP CER 0.056UF 50V U2J 1210
Series:
SMD Auto U2J Flex
Capacitance:
0.056 µF
Tolerance:
±1%
Voltage-Rated:
50V
OperatingTemperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
Low ESL, Soft Termination, Low Dissipation Factor
Ratings:
AEC-Q200
Applications:
Automotive, Boardflex Sensitive
Size/Dimension:
0.130 L x 0.102 W (3.30mm x 2.60mm)
Height-Seated(Max):
Thickness(Max):
0.035 (0.88mm)