Focus LCDs C161CLBSBLW6WN55XAA
C161CLBSBLW6WN55XAA
Part No.:
C161CLBSBLW6WN55XAA
Manufacturer:
Focus LCDs
Category:
Display Modules - LCD, OLED Character and Numeric
Package:
Datasheet:
ShinYuaC161CLBSBLW6WN55XAA.pdf
Description:
16X1 STN BLUE CHARACTER LCD
Packaging:
Box
Series:
ProductStatus:
Not For New Designs
NumberofCharacters:
16
DisplayFormat:
16 x 1
CharacterFormat:
5 x 7 Dots w/Cursor
DisplayType:
STN - Super-Twisted Nematic
DisplayMode:
Transmissive
CharacterSize:
14.54mm H x 6.00mm W
OutlineLxWxH:
151.00mm x 40.00mm x 13.00mm
ViewingArea:
120.00mm L x 23.00mm W
Backlight:
LED - White
Voltage-Supply:
4.7V ~ 5.5V
DotSize:
1.15mm W x 1.77mm H
Interface:
Parallel, 4/8-Bit
ControllerType:
ST7066U
OperatingTemperature:
-20°C ~ 70°C