Focus LCDs C162ALBSBSW6WN55XAA
C162ALBSBSW6WN55XAA
Part No.:
C162ALBSBSW6WN55XAA
Manufacturer:
Focus LCDs
Category:
Display Modules - LCD, OLED Character and Numeric
Package:
Datasheet:
ShinYuaC162ALBSBSW6WN55XAA.pdf
Description:
16X2 STN BLUE CHARACTER LCD
Packaging:
Box
Not For New Designs
NumberofCharacters:
32
DisplayFormat:
16 x 2
CharacterFormat:
5 x 8 Dots w/Cursor
DisplayType:
STN - Super-Twisted Nematic
DisplayMode:
Transmissive
CharacterSize:
5.23mm H x 3.00mm W
OutlineLxWxH:
80.00mm x 36.00mm x 11.50mm
ViewingArea:
64.50mm L x 16.40mm W
Backlight:
LED - White
Voltage-Supply:
4.7V ~ 5.5V
DotSize:
0.56mm W x 0.61mm H
Interface:
Parallel, 4/8-Bit
ControllerType:
ST7066U
OperatingTemperature:
-20°C ~ 70°C